16 Ağustos 2013 Cuma

2.1 Gölgelerin gücü adına!!

Işığın fotoğrafın en yakın arkadaşı olduğunu artık biliyoruz.Peki ya ışığın sonuçları? Gölgeler? Eveet gölgeler de ışık gibi fotoğrafın bir parçasıdır.Bir kareyi çok özel de kılabilir veya tamamen mahvedebilir.Sadece gölgeler kullanılarak da çok yaratıcı şeyler de ortaya çıkabilir.Gölgeler aynalar gibi kendinizi karede göstermeye yarayabilir.Eğer fotoğraf çeken bir arkadaş topluluğunuz yoksa genelde en az fotoğraf kendinizin ki oluyor.Gölgeler sayesinde siz de kendi fotoğrafınızı(eh) çekebiliyorsunuz.Kısaca gölgeler "Benim de fotoğrafım olsun yaa!" çağrınıza bir yanıt olabiliyor. 

Önceki paragraflarda gölgelerin fotoğrafı mahvedebileceğini ve kendimizi karede göstermeye yarayabileceğini söylemiştim.Bu aslında pek iyi bir şey de olmayabilir.Nasıl mı? Güzel bir şeyler çekiyor olmanın verdiği heyecanla kendi gölgenizi pek fark edemeyebilirsiniz veya ışık koşulları sizi buna mecbur bırakabilir. Karenizde alakasız bir biçimde fotoğraf çeken birinin gölgesi insanların ilgisini pek çekmeyecektir(iyi anlamda:/)
Bulutlu,kapalı bir havada gölgeler oluşamaz.Fotoğraf çekerken gölgelerden kaynaklanacak hayal kırıklıkları da uçar gider.Peki ya yansımalar? Onlarla her zaman her yerde karşılaşabilirsiniz.Camekanlarda,su birikintilerinde,metal yüzeylerde ve daha birçok yerde.Yansımalar da gölgeler gibi fotoğrafınızı vezir de edebilirler rezil de :):) İşte "vezir" edecek birkaç örnek :)


Yansımalar ayrıca kendinizi çekmenin bir başka yoludur.
Bu da benden :))

Ve aynı gölgelerdeki gibi istenmeyen yansımalar fotoğrafınızı rezil edebilir :/ 


Bu da benim ilk fotoğrafım vee yansımanın azizliğine ilk uğrayışım. Dikkatli bakarsanız arka planda kravatın orada biri vaar ^^Işık konusundan şimdilik bu kadar.İleride kompozisyon başlığı altında ışığın etkili kullanımını ayrıntılı bir biçimde işleyeceğiz :) 3 - Diyafram adlı sunumda görüşmek üzere,hoşçakalıın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder